خدمات مالی

مقدمه
مدیران موفق همواره به فکر گسترش کسب و کار خود هستند؛ در این راه در درجه اول نیاز به خدمات شرکت آزمایی وجود دارد. شرکت آزمایی فرایندی است که به بررسی اهداف پیش از ورود شرکت به معاملات بزرگی از قبیل ادغام و تملیک، انتشار سهام یا اوراق جدید، تامین مالی پروژه و سایر فعالیت‎ها می‎پردازد. بعد از شناخت شرکت از طریق شرکت آزمایی می توان راهکارهای مناسبی برای بهبود کسب و کار از قبیل اصلاح ساختار مالی و مالیاتی و ... ارائه کرد. متخصصان شرکت تارادیس در زمینه های شرکت آزمایی، تحلیل کسب و کار، بودجه‌ریزی و راهکار های کاهش هزینه و ... ارائه خدمت می کنند. خدمات مشاوره‎ای ادغام و تملیک علاوه بر ارزیابی و سنجش ارزش افزوده ناشی از این معاملات، شرکت‏ ها را در تمامی فرایند تا نهایی شدن معامله راهنمایی می‏‌نمایند. این خدمات در حوزه بین‌الملل نیز توسط تأمین سرمایه تارادیس قابل ارائه است. شرکت تارادیس تاکنون در زمینه ادغام و تملیک شرکت‌های نوپا تجاربی داشته است.

خدمات بهبود کسب و کار

مشاوره مالی و سازمانی:
مشاوران مالی و سازمانی بعد از کسب شناخت اولیه از کسب و کار مورد نظر، به کشف علل و آسیب شناسی آن می‌پردازند. از جمله این موارد، بررسی ساختار سازمانی، شرح شغل‌ها، بررسی صورت‌های مالی و موارد دیگر در شرکت است. سپس با توجه به نوع کسب و کار و صنعتی که شرکت در آن مشغول به فعالیت است به طراحی راهکار و اجرایی کردن آن در شرکت می‌پردازند. این کار ممکن است تنها با ارایه خدمات مشاوره اولیه پایان پذیرد و شرکت با دریافت راهکارها به بهبود وضعیت خود بپردازد و یا ممکن است از نیروهای خود به منظور اجرایی کردن راهکارها و از مشاوره شرکت تامین سرمایه به عنوان راهنما در طی دوران اجرایی کردن راهکارها استفاده کند.

تحلیل کسب و کار:
شرکت با تحلیل کسب و کار و آسیب‌شناسی و شناخت مشکلات کسب و کار به طراحی راهکار و ارایه و اجرای آن در شرکت‌ها می‌پردازد. در این خدمت شرکت تارادیس با توجه به شناخت و دانش از صنایع و کسب و کارهای مختلف اقدام به ارایه گزارش‌های تحلیلی در سطح شرکت، صنعت و اقتصاد می‎کند و با بررسی موقعیت شرکت اقدام به طراحی راهکار و اجرای آن به منظور ایجاد مزیت رقابتی در برابر سایر رقبا می‌کند. همچنین شرکت تامین سرمایه می‌تواند برای شرکت‌های متقاضی، برنامه کسب و کار و طرح توجیهی فنی، اقتصادی و مالی تهیه کند.

تحلیل وضعیت مالی:
شرکت تارادیس با بررسی سیستم اطلاعات حسابداری، گزارشات حسابرسی مستقل و حسابرسی داخلی، صورت‌های مالی و گزارش‌های مالی شرکت‎ها اقدام به آسیب شناسی و کشف علل و مشکلات در وضعیت مالی شرکت ها می‌کند. سپس با توجه به نوع شرکت و صنعتی که شرکت در آن فعالیت می‌نماید اقدام به طراحی راهکار و ارایه اجرای آن می‌کند.

بودجه‌ریزی و راهکارهای کاهش هزینه:
بسته به نوع تقاضا و فعالیت شرکت‌های مراجعه کننده به شرکت تارادیس و بررسی شرکت توسط کارشناسان، اقدام به بررسی نیاز شرکت به نوع بودجه و یا سایر خدمات مالی مربوطه می‌نماید. این شرکت قادر به تهیه بودجه‌بندی جامع از جمله بودجه نقدی، بودجه عملیاتی و...  است. همچنین شرکت با بررسی سیستم‌های هزینه‌یابی شرکت‎ها و آسیب شناسی آن قادر به ارایه و اجرای راهکار مناسب برای بهبود این مهم و نیز ارایه راهکارهایی به منظور کاهش هزینه‌های شرکت، است. از جمله خدمات در این زمینه می‌توان اجرای سیستم هزینه‌یابی بر مبنای فعالیت، هزینه‌یابی بر مبنای بودجه‌بندی و موارد دیگر است.

مشاوره مالیاتی:
از آنجا که بیشترین مشکل شرکت‌ها در هر صنعتی مشکلات مالیاتی و مراوده با سازمان امور مالیاتی است، از‌این‌رو شرکت تارادیس فاینانس با ارایه خدمات مشاوره مالیاتی قادر است مشکلات مالیاتی مشتریان خود را شناسایی و با ارایه راهکارهایی در این زمینه، مسایل در این مورد را مرتفع نماید.

مدیریت ریسک:
شرکت تارادیس فاینانس به منظور ارایه بهترین خدمات در این زمینه به بررسی انواع ریسک‌هایی که شرکت با آن روبرو است می‌پردازد. همچنین با ارایه راهکارهایی در این زمینه به بهبود این مهم کمک می‌کند. همچنین نسبت به افشا و گزارشگری ریسک در گزارش‌های مالی شرکت نیز آماده ارایه خدمات است.

اصلاح ساختار سازمانی:
بعد از آسیب شناسی شرکت‌ها و بررسی مسایل استراتژیک و برنامه راهبردی شرکت، تارادیس اقدام به ارایه راهکارها و پیشنهادهایی به منظور اصلاح ساختار سازمانی برای مشتریان خود می‌کند. بررسی نسبت‌های عملکرد و بهره‌وری شرکت با دوره‌های گذشته و نیز بررسی عملکرد مدیران و تاثیر آن بر عملیات شرکت از جمله فعالیت‌هایی است که در این زمینه انجام می‎شود. همچنین سایر بخش‌های شرکت از جمله فروش و بازاریابی، توسعه محصول، ارتباط با مشتریان، سهامداران و سایر موارد نیز به منظور آسیب شناسی شرکت بررسی می‌شود.

اصلاح ساختار مالی:
قلب اصلی یک شرکت بخش مالی و نتیجه و گزارشات مالی آن است. زیرا کلیه تصمیمات آتی شرکت با استفاده از نتایج به دست آمده از این گزارشات و وضعیت مالی شرکت اتخاذ می‌شود. با آسیب شناسی وضعیت مالی شرکت‌ها، شرکت تارادیس اقدام به پیشنهادها و راهکارها و نیز اجرایی کردن این راهکارها می‌کند. از جمله اقداماتی که به منظور آسیب شناسی ساختار مالی شرکت ها می‌تواند انجام گیرد بررسی نسبت‌های مالی از جمله نسبت‌های جاری، کارایی‌، سودآوری و اهرمی و بررسی مدل‎های ورشکستگی در مورد شرکت است.


 

فعالیت‌های حوزه بین‌الملل
با توجه به لزوم گسترش فعالیت‌های تولیدی و خدماتی در فضای اقتصاد مقاومتی، نیاز به تأمین منابع مالی خارجی بیش‌ازپیش نمایان شده است. تا چند سال پیش، ابزارهای تأمین مالی در بازار سرمایه محدود به سهام و اوراق مشارکت بود. پس ازتصویب قانون بازار اوراق بهادار در سال 1384 و قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در سال 1388، بستر قانونی لازم جهت طراحی ابزارهای متنوع مالی فراهم‌ شده است. محدودیت منابع عمومی دولت در سایه تحریم‌ها و لزوم تنوع‌بخشی به منابع تأمین مالی، باعث تدوین مدل‌های جدید جهت جلب سرمایه‌های غیردولتی به‌خصوص تأمین مالی از سرمایه‌گذاران خارجی در تأمین مالی طرح‌ها و پروژه‌های دولتی و غیر دولتی شده است. بی‌شک یکی از مهم‌ترین نقش‌های نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه به‌خصوص شرکت‌های تأمین سرمایه، کمک به تأمین مالی بنگاه‌ها و پروژه‌ها از طریق سرمایه‌گذاران خارجی است. تقویت و توسعه ارتباطات با نهادها و سرمایه‌گذاران خارجی نقش قابل‌توجهی در رشد و توسعه اقتصادی کشور ایفا خواهد کرد.
فعالیت شرکت تارادیس در این حوزه به شرح زیر است:
1-  طراحی، ساخت و اجرای صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک (Mutual Fund, Hedge Funds)
صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک از دو حوزه قابل پیاده‌سازی می‌باشند:
الف- صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با هدف جذب سرمایه از ایرانیان مقیم خارج از کشور و سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی خارجی و سرمایه‌گذاری در بورس‌های ایران
ب- صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک با هدف جذب سرمایه از داخل کشور و سرمایه‌گذاری در بورس‌های بین‌المللی

2-  ایجاد انواع صندوق سرمایه‌گذاری ارزی با درآمد ثابت و سهام
یکی از حوزه‌های سرمایه‌گذاری که سرمایه‌گذاران خارجی مخصوصاً سرمایه‌گذاران حقوقی، در ابتدا توجه ویژه‌ای به آن می‌کنند، سرمایه‌گذاری در بانک‌های ایرانی است. یکی از قابلیت‌های صندوق ارزی فراهم‌سازی سازوکار آسان‌تر برای این امر است که می‌تواند باعث تشویق سرمایه‌گذاران خارجی شود.

3- ایجاد شعب نهادهای مالی خارجی در ایران و دریافت نمایندگی
ساده‌سازی سرمایه‌گذاری و تأمین مالی پروژه‌های داخلی و سرمایه‌گذاری مستقیم در بورس ایران توسط سرمایه‌گذاران خارجی با کمک به ایجاد شعب و دریافت نمایندگی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری، بانک‌های سرمایه‌گذاری و دیگر نهادهای مالی خارج از کشور

4-  جذب شریک خارجی
برپایی همایش و استفاده از ارتباطات موجود در جهت جذب شریک خارجی برای شرکت تارادیس.
5-  انجام فعالیت‌های ادغام و تملیک
یکی از مباحث مهم در حوزه استراتژی شرکت‌ها، رشد شرکت‌ها است که به طرق مختلف ممکن است صورت گیرد اما در سال‌های اخیر به مقوله "ادغام و تملیک" (Merger & Acquisition)  توجه روزافزونی شده است. این مقوله در بازار سرمایه ایران از جایگاه بالایی برخوردار نیست. ارتباط نزدیک با نهادهای مالی خارج از کشور و دریافت مشاوره، سرعت پیشرفت این خدمت مالی را با استاندارهای جهانی بسیار بالا خواهد برد.