صندوق حمایت از فن آوری های نوین

مقدمه
صندوق حمایت از فن آوری های نوین، از یک‌سو سرمایه لازم برای رشد و توسعه شرکت‌هایی با درآمد و محصولات و خدمات در حال توسعه که در مرحله اولیه چرخه عمر خود هستند را فراهم می‌کند و از سوی دیگر سرمایه طرح‌های توسعه برای شرکت‌های بالغ در مراحل بعدی چرخه عمرشان را تأمین می‌کند.
هدف از تشکیل این صندوق، جمع‌آوری سرمایه از سرمایه‌گذاران و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های در شرف تاسیس، تحقیق و توسعه و یا نوپای دارای پتانسیل رشد زیاد و سریع با هدف کسب بیشترین بازده اقتصادی ممکن در برابر پذیرش ریسک بالا است. علاوه بر کسب بازدهی از سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت در این زمینه، کمک به رشد اقتصادی، کارآفرینی، ایجاد اشتغال و توسعه فناوری از دیگر اهداف صندوق به حساب می‌آیند. در راستای هدف یادشده، صندوق منابع مالی را جمع‌آوری نموده و در اوراق مالکیت اشخاص حقوقی با موضوع فعالیت در زمینه‌هایی چون طرح‌های تحقیق و توسعه، پروژه‌های فکری و نوآورانه، اختراعات و علائم تجاری به منظور به بهره‌برداری رساندن و تجاری‌سازی دارایی‌های یادشده از طریق تملک خرد یا مدیریتی، سرمایه‌گذاری می‌نماید.فناوری مالی
صنعت فناوری مالی صنعتی نوظهور در جهان به شمار می‌آید که از بهره‌گیری کاربردهای فناوری اطلاعات در خدمات مالی ایجاد شده است. پذیرش فناوری اطلاعات در یک سیستم مالی اثرگذاری‌های متفاوتی در ساختارهای سنتی مالی دارد. افزایش بهره‌وری کارکردهای سیستم مالی به‌عنوان ابتدایی‌ترین سطح تاثیرگذاری تکنولوژی و دگرگون‌سازی، حذف کارکردهای قدیمی و ایجاد کارکردهای جدید مالی بعنوان پیچیده‌ترین سطح تاثیرگذاری قابل تعریف است. به‌طور کلی تکنولوژی مالی را می‌توان «خلاقیت در خدمات مالی» تعریف کرد. بدیهی است سطح خلاقیت و تاثیرگذاری خلاقیت در ساختارهای قبلی طیف گسترده‌ای خواهد داشت.
خدمات قابل ارائه به کسب و کارهای سرمایه گذاری شده
صندوق حمایت از فن آوری های نوین علاوه بر ارائه خدمات تامین مالی طیف متنوعی از سرویس‌های غیر مالی مورد نیاز جهت ارائه به کسب‌وکارها را در اختیار دارد.
1- حوزه بازاریابی و تبلیغات:
با توجه به تمرکز صندوق تارادیس فاینانس در سرمایه‌گذاری در مرحله رشد طرح‌های نوپا، وجود مشاور بازاریابی و تبلیغات الزامی است.

2- حوزه حقوقی:
با توجه به ذات خلاقانه بودن ایده اصلی کسب‌وکارهای نوپا، احتمال عدم همخوانی طرح‌ها با قوانین و مقررات حاکم بر محیط کسب‌وکار بسیار بالا بوده و از عوامل عمده شکست طرح‌های نوپا محسوب می‌شود.
3-  حوزه مالی:
این حوزه با توجه به لزوم مدیریت مالی، حسابداری، مدیریت سرمایه در گردش، ارزش‌گذاری مراحل بعد، حفظ و اصلاح ساختار مالی برای کسب‌وکارهای نوپا حیاتی است.

4- شبکه ارتباطات:
ارائه شبکه ارتباطات توسط سرمایه‌گذاران جسور موجب انجام گرفتن فعالیت‌هایی در کسب‌وکارها می‌شود که گاهی به روال عادی و مرسوم قابل انجام نیست. بر همین اساس عموم سرمایه‌گذاری‌های مشترک نه به دلیل محدودیت در منابع مالی که برای افزایش شبکه ارتباطات صورت می‌پذیرد.
5- مربی‌گری و مشاوره کسب‌وکار:
بررسی دائمی کسب‌وکار برای مشاهده و تحلیل روند پیشرفت و همچنین جلوگیری از انحراف از مسیر اصلی تعریف شده در استراتژی‌های کلان کسب‌وکارها امری حیاتی به شمار می‎‌آید. همچنین، تهیه برنامه کسب‌وکار، تهیه مدل‌ کسب‌وکار، مشاوره رشد، توسعه محصول، توسعه کسب‌وکار و توسعه بنگاه تخصص‌هایی هستند که گاهی نمی‌توان در مجموعه مهارت‌های بنیان‌گذاران طرح‌های نوپا یافت. لذا، ارائه چنین خدماتی به کسب‌وکارها سبب تقویت قابلیت‌ آن‌ها در مدیریت بهینه و دستیابی به اهداف تعیین شده خواهد شد.