ادغام و تملیک شرکت ها

مقدمه
عامل کلیدی برای موفقیت در سرمایه‌گذاری و مدیریت دارایی‌ها، درک ارزش و منابع اثرگذار بر ارزش آن دارایی است. مهمترین فرض سرمایه‌گذاری این است که نباید مبلغی بیش از ارزش دارایی پرداخت شود. در دنیای واقعی همیشه قیمت دارایی‌ها برابر ارزش دارایی نیست برای همین فعالیتی به نام ارزشیابی به وجود آمده است. ارزشیابی فرایندی است که ارزش واقعی دارایی‌ها را مشخص می‌کند. دارایی‌هایی از قبیل شرکت‌ها، اوراق بهادار و دارایی‌های نامشهود ازجمله انتقال مالکیت، عرضه اولیه سهام، ادغام و تملیک، ایده‌های خلاقانه و ... نیازمند ارزشیابی هستند. به دلیل گستردگی فعالیت ارزشیابی نیازمند تیم حرفه ای و متخصص میباشد که بتوانند تمام دارایی‌ها و بازارهای مالی را تحلیل و ارزشیابی کنند.
ادغام و تملیک یکی از مهمترین روش‌هایی است که در بهبود کسب و کار مورد استفاده قرار می‌گیرد. گسترش ادغام و تملیک باعث بهبود وضعیت شرکت‌ها، افزایش رقابت و ارتقای انگیزه مدیران می‌شود. ادغام به این صورت است که دو یا چند شرکت با توافق کامل یکدیگر، با هم ترکیب می‌شوندو یک شرکت جدید به وجود می آورند. تملیک به فرایندی می‌گویندکه یک شرکت (شرکت بزرگتر) مالکیت شرکت کوچکتر را خریداری میکند و آن را تحت کنترل می‌گیرد. در تملیک فقط ماهیت حقوقی شرکت کوچکتر از بین میرود ولی در ادغام ماهیت حقوقی هر دو شرکت از بین رفته و یک شخصیت حقوقی جدید شکل می‌گیرد.
واحد ادغام و تملیک در شرکت تارادیس، با بهره‌مندی از نیروهای مجرب و متخصص، آماده ارایه خدمات از قبیل ادغام، تملیک، مشارکت خاص(Joint Venture)، واگذاری دارایی یا سرمایه‎گذاری، کسب استقلال از شرکت مادر از طریق فروش یا توزیع سهام جدید زیر مجموعه آن شرکت، خرید اهرمی(LBO) و قبضه مالکیت و نیز ارتباطات سهامداری است. شرکت تارادیس با توجه به تجربیات خود، مشتریان را در رسیدن به اهداف استراتژیک کوتاه و بلندمدت یاری می‌کند.

مراحل انجام ارزشیابی
در این شرکت، با ارزشیابی و تحلیل، به مشتریان کمک می‌شودکه مبلغ بیش از ارزش دارایی، صرف سرمایه‌گذاری برای آن نکنند. در حوزه ارزشیابی، از یک‌سو ارزش دارایی‌های مالی اعم از سهام عادی و ممتاز شرکت‌های سهامی عام و خاص و سایر دارایی‌های مالی ارزیابی می‌شود و از سوی دیگر با محاسبه ارزش ذاتی سهام مورد معامله در بازار، بهترین پیشنهاد به خریدار و فروشنده سهام ارائه می‌شود. همچنین در حوزه تحلیل، با تحلیل متغیرهای کلان اقتصادی، تحلیل بازار مصرف کالاها و جمعیت شناسی، چشم‌انداز صنایع مختلف ارائه می‌شود و در این راستا، اطلاعات لحظه‌ای و دوره‌ای در رابطه با محصولات و خدمات بخش‌های مختلف اقتصادی (بورس، طلا، ارز، انرژی، فلزات اساسی، محصولات پتروشیمی و...) تهیه می‌شود.


روش انجام ارزشیابی
روشهای متعددی جهت ارزشیابی شرکت‌ها، اوراق بهادار و دارایی‌های نامشهود (ازجمله انتقال مالکیت، عرضه اولیه سهام، ادغام و تملیک، ایده‌های خلاقانه و ...) وجود دارد. روشهای متداول ارزشیابی شامل: FCFF، FCFE،NAV ،DDM ، روشهای نسبی (P/E) و ... میباشد. انتخاب هر یک از مدلهای ارزشیابی فوق با توجه به نوع شرکت یا طرح مورد ارزشیابی با نظر کارفرما و تامین سرمایه تارادیس خواهد بود و شرکت تامین سرمایه تارادیس تلاش خواهد کرد با فازبندی ارزشیابی، کارفرما را به صورت مستمر در جریان پیشرفت کار قرار دهد.

خدمات ارزشیابی
خدمات شرکت تارادیس فاینانس در این حوزه به شرح زیر است:
1- ارزشیابی و مدیریت سبد سرمایه گذاری
2- ارزشیابی در تحلیل ادغام و تملیک
3- ارزشیابی در مدیریت مالی

تحلیل
شرکت تارادیس توانایی‌های قابل توجهی در تحلیل و بررسی در سه سطح روزانه، دوره‌ای و تحلیل عمیق داراست به طوری‌که در بخش انرژی شامل منابع اولیه انرژی (حامل‌های انرژی فسیلی و تجدیدپذیر و غیره)، مصارف انرژی و فراوده‌های نفتی و پتروشیمی، صنایع مرتبط با افزایش بهره‌وری انرژی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر دانش در سال‌های گذشته دانش ارزشمندی کسب کرده و توانایی تبدیل این دانش را به ابزاری برای تصمیم‌سازی به‌دست آورده است. به منظور استفاده عموم مشتریان از خدمات تحلیلی، شرکت تارادیس کانال‌های ارائه متنوعی در نظر گرفته است که در هسته آن ابزاری جهت مشاهده آخرین تحلیل‌های روزانه، دوره‌ای و عمیق دارد. با استفاده از این امکانات و ابزارهای کاربردی سرمایه‌گذاران توانایی تصمیم‌گیری جهت سرمایه‌گذاری در سهام، کالاها، ارز، مسکن و یا در کسب و کار خصوصی را کسب خواهند داشت.