خدمات تأمین سرمایه

مقدمه
شرکت‌ها برای تأمین منابع مالی مورد نیاز خود می‌توانند از روش‌های نوین تأمین مالی در بازار سرمایه بهره ببرند. از آنجا که ابزارهای مورد استفاده در این راستا، قدمت چندانی در کشور ما نداشته و در مواردی، ابزارهای نوین برای موارد خاص طراحی خواهد شد، آشنایی با این فرایندها و تشخیص روش مناسب تأمین مالی نیاز به تخصص مالی در حوزه بازار سرمایه خواهد داشت. تارادیس آماده ارائه خدمات مختلف در این زمینه است. ارایه خدمات مشاوره‌ای درخصوص انتخاب روش مناسب تأمین مالی برای شرکت‌های مختلف، خدمات مشاوره‌ای در زمینه انتشار اوراق بدهی مانند مشارکت- اجاره- مرابحه و گواهی سپرده، تحلیل ساختار سرمایه و بدهی شرکت متقاضی برای طراحی روش تأمین مالی با حداقل ریسک و هزینه و کوتاه‌ترین زمان ممکن، مشاوره و تهیه گزارش توجیهی پروژه جهت تأمین مالی از جمله خدمات قابل ارائه در این خصوص است.
برای رسیدن به رشد اقتصادی نیازمند گسترش زیرساخت های اقتصادی و بخش‌های مولد هستیم، هدایت منابع مالی به این حوزه‌ه، جهت از اهمیت به‌سزایی برخوردار است. فعالین بخش های مولد اقتصادی همواره در پی گسترش کسب و کار خود هستند، که به جرات می توان گفت، محدودیت در منابع مالی اصلی ترین عامل بازدارنده آنها است.
به همین منظور تامین مالی سریع و ارزان این بخش ها می‌تواند باعث رشد اقتصادی کشور شود. تامین منابع مالی در ایران در گذشته به روش‌های سنتی فقط از طریق شبکه بانکی انجام می‌شد؛ تامین مالی از این طریق مستلزم صرف زمان و نرخ بالای هزینه تامین مالی بوده و عمدتا کوتاه مدت است. امروزه با گسترش بازار سرمایه و استفاده از روش‌های نوین تامین مالی، این مهم فراهم آمده و منابع مالی بازار سرمایه به بخش‌های مولد اقتصادی وارد می‌شود. استفاده از ابزارهای نوین تامین مالی و انتخاب راهکار مناسب برای تامین مالی هر فعالیت نیازمند دانش تخصصی و نهادهای حرفه ای است. شرکت تارادیس، تامین مالی را از سه طریق: «ابزارهای مبتنی برسرمایه»، «ابزارهای مبتنی بر بدهی» و «ایجاد نهاد مالی» انجام می‌دهد، مشاوره تامین مالی برای تشخیص ابزار مناسب با شرایط متقاضی و پیگیری فرآیند اجرای کار به عهده کارشناسان متخصص این شرکت می‌باشد.

ابزارهای مبتنی بر سرمایه
• افزایش سرمایه از محل اندوخته / سود انباشته شرکت‌ها می‌توانند بخشی از سود خود را در قالب سود انباشته، اندوخته احتیاطی و اندوخته طرح توسعه ذخیره کنند تا در مواقع ضروری استفاده کنند. بدین صورت که از طریق افزایش سرمایه از محل این منابع به سهامداران فعلی سهام جایزه اختصاص دهد. در این روش وجه نقد جدیدی وارد شرکت نمی‌شود تنها از خروج وجه نقد از شرکت جلوگیری می‌کند.
• افزایش سرمایه از محل مطالبات حال شده شرکت‌ها با ارائه سهام جدید به سهامداران به جای مطالبات آنها، این مطالبات را از سرفصل بدهی ها خارج می کنند. در نتیجه باعث جلوگیری از خروج وجه نقد از شرکت می‌شود و تعداد سهام تحت مالکیت سهامداران افزایش یافته و بدهی خود را در قالب سهام دریافت می کنند.
• افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها طبق استانداردهای حسابداری، دارایی‌ها در دفاتر به بهای تمام‌شده زمان خرید آنها ثبت می شوند، ولی به مرور زمان ارزش بعضی دارایی‌ها در بازار تغییر می‌کند. تجدید ارزیابی دارایی‌ها باعث واقعی تر نشان دادن وضعیت مالی شرکت می‌شود و در صورت افزایش ارزش دارایی‌ها، شرکت می‌تواند از آن محل افزایش سرمایه دهد.
• افزایش سرمایه از محل آورده نقدی شرکت‌ها می‌توانند از محل آورده نقدی سهامداران نیز تامین مالی شوند. افزایش سرمایه از محل آورده نقدی به دو روش استفاده از حق تقدم توسط سهامداران و سلب حق تقدم انجام می‌شود. در صورت استفاده از حق تقدم، هر سهامدار به نسبت مالکیت خود حق تقدم برای خرید سهام جدید دارد تا بتواند درصد مالکیت فعلی خود را حفظ کند و اگر مایل نبود می‌تواند آن را در بازار بفروشد و در صورت استفاده از روش سلب حق تقدم، از سهامداران فعلی حق استفاده از حق تقدم سلب می‌شود و به شرکت این امکان داده می‌شود تا بتواند سهام جدید الانتشار را در بازار به طور مستقیم عرضه کند.

بین الملل
با توجه به لزوم گسترش فعالیت‌های تولیدی و خدماتی در فضای اقتصاد مقاومتی، نیاز به تأمین منابع مالی خارجی بیش‌ازپیش نمایان شده است. تا چند سال پیش، ابزارهای تأمین مالی در بازار سرمایه محدود به سهام و اوراق مشارکت بود. پس ازتصویب قانون بازار اوراق بهادار در سال 1384 و قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید در سال 1388، بستر قانونی لازم جهت طراحی ابزارهای متنوع مالی فراهم‌ شده است. محدودیت منابع عمومی دولت در سایه تحریم‌ها و لزوم تنوع‌بخشی به منابع تأمین مالی، باعث تدوین مدل‌های جدید جهت جلب سرمایه‌های غیردولتی به‌خصوص تأمین مالی از سرمایه‌گذاران خارجی در تأمین مالی طرح‌ها و پروژه‌های دولتی و غیر دولتی شده است.
بی‌شک یکی از مهم‌ترین نقش‌های نهادهای مالی فعال در بازار سرمایه به‌خصوص شرکت‌های تأمین سرمایه، کمک به تأمین مالی بنگاه‌ها و پروژه‌ها از طریق سرمایه‌گذاران خارجی است. تقویت و توسعه ارتباطات با نهادها و سرمایه‌گذاران خارجی نقش قابل‌توجهی در رشد و توسعه اقتصادی کشور ایفا خواهد کرد.

خدمات بین الملل در حوزه تامین مالی
فعالیت شرکت تارادیس در این حوزه به شرح زیر است:
1. انتشار اوراق بدهی و سرمایه‌ای بین‌المللی جهت تأمین مالی شرکت‌های داخلی
الف) انتشار گواهی سپرده فراملی (GDR)
رسید سپرده، گواهی قابل انتقالی است که به‌صورت بانام و بی‌نام منتشر می‌شود و نشانگر مالکیت تعداد معینی سهام یا اوراق بدهی یک شرکت خارجی برای دارنده آن است. این رسید برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های خارجی انتشار می‌یابد. رسید سپرده هنگامی ایجاد می‌شود که یک کارگزار سهام یک شرکت را در بورس بومی خریداری می‌کند و آن را نزد یک بانک امین بومی به امانت می‌گذارد. سپس بانک بومی به بانک سپرده‌گذار در کشور محل انتشار رسید اطلاع می‌دهد که رسید سپرده منتشر کند. رسید سپرده در بورس یا در بازار خارج از بورس کشور محل انتشار همانند سایر اوراق بهادار قابل داد و ستد است و می‌توان از آن برای افزایش سرمایه استفاده کرد.
ب) انتشار صکوک ارزی
یکی از ابزارهای تأمین مالی، صکوک ارزی است. این اوراق در خارج از کشور انتشار می‌یابد و وجه جمع‌آوری‌شده برای تأمین مالی شرکت داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
ج) اوراق تأمین مالی صادرات
یکی دیگر از ابزارهای تأمین مالی برای شرکت‌های صادراتی، تأمین مالی شرکت خریدار محصولات و یا خدمات شرکت صادرکننده می‌باشد. به این معنی که اوراقی برای شرکت خارجی در کشور مطبوع وی انتشار می‌یابد و سپس وجه جمع‌آوری‌شده برای خرید محصولات شرکت داخلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

2. صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی (Private Equity Fund)
استفاده از دانش و تجربه نهادهای مالی خارج از کشور برای ساخت و پیاده‌سازی صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و سپس تعریف پروژه‌های قابل اجرا در این ساختار و جذب سرمایه از خارج در جهت سرمایه‌گذاری.